Looduskiiker jätkab oma huvitavate faktide seeriaga. Seekord on faktide peategelane rasvatihane.
Rasvatihane on Eestis elavast 11 tihaseliigist kõige suurem. Maakeral elab kokku 65 erinevat liiki tihaseid.
Tihased on oma elupaikade valikul üsna vähenõudlikud, neid leidub isegi Aafrikas. Euroopas ja Aasias. Siiski suurtel laiuskraadidel neid ei leidu, sest põhjas on nende jaoks liiga külm.
Tihased on ka väga kohatruud jäädes tihti elama oma koorumiskoha ümbrusesse.
Tihastel on palju poegi, sest neil on ka palju ohte ja keskmiselt kümnest kaks tihast elavad üle oma esimese talve. Tihase keskmine eluiga on 2-3 aastat. On leitud ka 12-15 aasta vanuseid tihaseid.
Rasvatihase pesas võib olla viis kuni 11 muna, emaslind ei lahku kogu haudumise jooksul pesast, talle toob toitu isaslind. Tihase tibud lahkuvad pesast tavaliselt umbes 20 päeva pärast koorumist.
Tihased veedavad suurema osa oma elust putukaid otsides, nad söövad kuni 350–400 putukat päevas. Põllumajandusele on nead äärmiselt olulised, sest söövad rohkem kahjureid kui enamik teisi liike. Kavalad toidavad tihaseid, et neid aia lähedale elama meelitada.
Tihased pesitsevad alati kellegi teise tehtud aukudes, kuid pesakoha leidmisel võivad nad olla ka väga leidlikud ja kasutada sageli inimese loodud võimalusi, näiteks postkaste. Minu kodus oli aastaid tihase pesa aga suitsuahjus.
Kuna tihased lehvitavad lennates tiibu harva, kulutavad nad lendamiseks vähem energiat, kui enamik teisi linnuliike. Samal ajal võib nende lennukiirus olla üsna suur (kuni 35 km/h) ja nad suudavad seda säilitada pikka aega.
Kõige rohkem rasvatihaseid elab Saksamaal. Seal on neid oletatavalt 8 miljonit paari. Eestis arvatakse elavat 300 000-400 000 paari tihaseid.
Rasvatihase emas- ja isaslind on sarnased, ainult et isaslinnul on must jutt kõhu all laiem.
Rasvatihase tiibade siruulatus on umbes 25 sentimeetrit ja kehakaal 20 grammi.
Tihastel on suurepärane mälu, nad mäletavad hästi kohti, kust nad toitu said.
Tihase kehatemperatuur varieerub päeva jooksul – päeval on see 42 kraadi ja öösel langeb 3 kraadi. Tihase süda tuksub uskumatu kiirusega – 50 lööki minutis ja lennu ajal see kahekordistub. Suvel ärkavad tihased päikesetõusul ja tund enne päikeseloojangut nende aktiivsus väheneb.
Tihased joovad ainult puhast vett. Enne surevad nad janusse, kui joovad porilombist vett.
Isase tihase omanäoline kahenoodiline laul on üks tuttavamaid kevade helisid.
Laulul on aga tohutul hulgal variatsioone ja tüüpiline rasvatihane kasutab umbes 40 variatsiooni. On leitud, et kõige suurema laulurepertuaariga isaslindudel on emaste juures suurem edu.
Rohkem huvitavaid fakte lindude ja loomade kohta leiab lehelt HUVITAVAID FAKTE.