Postitatud Lisa kommentaar

Aasalilled

aasristik aasalilled

Kui aas tundub võõras sõna, siis sama asi on ka kõnekeeles niit või lihtsalt heinamaa. Heinamaad kujutad sa juba kindlasti ette ja paljud aasalilled tulevad ka kindlasti tuttavad ette.

Mis on aas?

“Aas” on mõiste, mida kasutatakse loodusliku rohumaana kasutatavate alade kirjeldamiseks. Aasad on taimestikurikkad alad, mida iseloomustab mitmekesine taimestik, sealhulgas erinevad rohuliigid ja õistaimed. Aas on üldjuhul inimese poolt rajamata ning kujuneb välja siis, kui maad ei harita. Looduslikud taimed saavad seal vabalt kasvada ja moodistavad omavahel väga hästi tasakaalus oleva ökosüsteemi.

Kus on aas?

Aasa võib leida erinevatest kohtadest, näiteks lagendikelt, metsade servadest, kraavikallastelt, rannikualadelt jne.

Mis kasvab aasal?

Nagu juba öeldud, on aasa taimestik väga mitmekesine. Suurem osa taimestikust moodustavad rohttaimed. Rohttaimed on taimed, millel on pehmed ja painduvad varred ning suhteliselt väikesed lehed, mis on enamasti sirged ja kitsad. Nad paljunevad tavaliselt seemnete abil ning nende juured on üldiselt väiksemad kui põõsaste ja puude juured. Rohttaimed on kohastunud kasvama nii avatud kui ka varjulistes kohtades ning neid leidub erinevates elupaikades, näiteks niitudel, heinamaadel, rannikul, jõgede kallastel, soodes ja metsades.

Üks suurimaid rohttaimede gruppe nii kogu maailmas, kui ka Eesti aasadel on kõrrelised. Mõned tuntumad kõrrelised aasal on: orashein, aruhein, aasnurmikas, põldtimut, kastehein ja kerahein.

Valik kõrrelisi aasal.
Valik kõrrelisi aasal

Teise suure taimegrupi aasal moodustavad liblikõielised, näiteks hiirehernes, erinevad ristikud, nõiahammas, koldrohi, lutsern.

vana koldrohi
Koldrohi
nõiahammas
Nõiahammas
harilik hiirehernes aasal
Harilik hiirehernes

Veel mõned suvised õitsevad aasalilled minu kaamerast.

härghein
Härghein
käbihein
Käbihein
Käokann
Käokann
Suureõieline kellukas
Suureõieline kellukas
Härjasilmad
Härjasilm
aasristik
Aasristik

Loomulikult õitseb aasal lilli ka kevadel ning sügisel. Kevadel rõõmustavad silma võililled ja nurmenukud ning sügisel sügisesed seanupud ja peetrilehed. Kevadlilled on kogutud plakatile KEVADLILLED. Kõik muud lilled ootavad alles oma aega.

Sügisene seanupp aasal

Et suvele oleks toredam vastu minna, panin kokku kahekümnest aasalillest koosneva plakati AASALILLED, mida saab oma seinale soetada POEST. Sobib ka raamimiseks.

aasalilled plakat poster
Plakat AASALILLED

Plakatilt AASALILLED leiad: aas-kurereha, aasristik, arujumikas, harilik mailane, hiirehernes, hobumadar, härghein, härjasilm, kassisaba, kerakellukas, kibe tulikas, käbihein, käokann, naistepuna, palderjan, põisrohi, raudrohi, suureõieline kellukas, süstlehine teeleht, äiatar.

Võttes suvel eesmärgiks leida loodusest kasvõi üks plakatil olev lill nädalas, on see kehale ja vaimule kindlasti kasuks.

Suveootuses

Pille Väljataga

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga